Rynek pierwotny a wtórny

Co to jest rynek nieruchomości pierwotny? A czym jest rynek nieruchomości wtórny? Pojęcia niby nam wszystkim znane, a jednak niekoniecznie dokładnie określone. I z jakiego rynku najlepiej nabyć nieruchomość? Kupić lepiej mieszkanie od jego właściciela czy też od dewelopera?

Rynek pierwotny nieruchomości to rynek lokali i mieszkań nowych, które nie miały jeszcze swojego pierwszego właściciela. Są to mieszkania zakupione bezpośrednio od dewelopera – pod klucz lub w stanie surowym do wykończenia. A kupujący staje się ich pierwszym nabywcą i pierwszym właścicielem.

Rynek wtórny obejmuje natomiast transakcje kupna sprzedaży, które dotyczą nieruchomości wcześniej zamieszkanych, które już posiadały lub posiadają swojego właściciela.

Z jakiego rynku najlepiej nabyć nieruchomość. Odpowiedź na to pytanie nie będzie tutaj jednoznaczna. Wszystko zależy od naszych preferencji mieszkaniowych, od tego, co chcemy kupić i za ile – czyli jakimi środkami finansowymi dysponujemy. Rynek nieruchomości z „drugiej reki”, czyli wtórny to mieszkania zazwyczaj droższe, ale już wykończone, co też jest dość dużym plusem, ponieważ nowy nabywca nie musi zazwyczaj wykonywać od razu remontu i wykańczać mieszkania, co generuje dodatkowe koszty. Mieszkania do remontu są tańsze.

Natomiast zakup mieszkania nowego pozwala nabywcy na aranżację wnętrza od podstaw. Najczęściej też takie mieszkania są tańsze od mieszkań z rynku wtórnego.