Urządzenie czy remont domu może niekiedy przyprawić o zawrót głowy. Wycieczki po sklepach, tysiące wzorników to tylko wierzchołek góry lodowej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na pomoc specjalisty. Sprawdź, czym się kierować, wybierając architekta czy projektanta wnętrz.
Współpraca z architektem wnętrz ułatwia tańsze i sprawne zakupy wyposażenia. Mowa tu o nawet najprostszych elementach jak krzesła dla dziecka, czy szafki.
Portfolio, jeszcze raz portfolio
Ważne, aby projekty trafiły w nasze wymagania i gust. Rzecz jasna chodzi o nasz dom. To my będziemy spędzać w nim większość swojego czasu i to my musimy się w nim dobrze czuć. Sprawdź, czy portfolio zawiera jedynie wizualizacje, czy może fotografie zaaranżowanych miejsc. To ważne: świadczy op profesjonalizmie i umiejętności utrzymania relacji z klientem.
Pierwsze spotkanie: sprawdź, jak się przygotować
Z pewnością konieczny będzie plan mieszkania. Warto również zaopatrzyć się w przykładowe zdjęcia aranżacji, spełniających nasze oczekiwania oraz podkreślić, co nam się nie podoba. Nie bójmy dzielić się pomysłami. To pomoże w lepszym zdefiniowaniu naszych oczekiwań.
Oferta cenowa
Analizując daną ofertę, warto skupić się nie tylko na cenie, ale również na jej zawartości. Wycena aranżacji wnętrza zależna jest bowiem od wielu aspektów, w tym: powierzchni wnętrza, zakresu prac, ilości zaprezentowanych wizualizacji czy chociażby późniejszej kontroli autorskiej na realizacyjnym etapie projektu. Oferta powinna być przejrzysta i jasno sformułowana dla klienta, który ma prawo wiedzieć, czego może oczekiwać w ramach ceny. Szczegółowo opracowany kosztorys pozwoli bowiem na lepszą organizację naszego budżetu, ustrzeże od niepotrzebnych nieporozumień.
Oceń poziom komunikatywności
Profesjonalny architekt wnętrz od początku będzie rozwiewał wszelkie, nawet najmniejsze wątpliwości. Wykaże chęć odpowiedzi na pytania oraz zgłębienia naszych potrzeb i oczekiwań. Swobodna komunikacja z pewnością przełoży się na trafiony i w pełni zadowalający nas projekt.
Kogo unikaj
Kiedy architekt, nie zapoznawszy się z planem pomieszczeń twierdzi, że ma mnóstwo koncepcji odnośnie ich aranżacji, nie świadczy to o profesjonalizmie. Idealny architekt będzie chciał poznać ciebie, twoje mieszkanie i tryb życia, aby potem przełożyć to na projekt. Powinien umieć odczytywać twoje oczekiwania.
Internet daje nam możliwość sprawdzenia stylu w jakim projektant pracuje. Ale również jego doświadczenia i opinii klientów. Na pewno to jakie projekty są wykonywane muszą spełniać nasze oczekiwania. Tylko tak współpraca z projektantem będzie udana.
Na pewno powinien być na bieżąco z trendami. Warto przed rozpoczęciem współpracy sprawdzić też opinie i doświadczenie. Jednak najważniejsze jest to, czy wstępny projekt zawiera nasze oczekiwania. Bo możliwości jest dużo.