Kotyliony bardzo często można zobaczyć przy okazji najróżniejszych świąt państwowych. Są to małe elementy w barwach narodowych, które zawiesza się w widocznym miejscu na stroju np. na sukniach czy klapach marynarek. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Spis treści:
1. Co to jest kotylion?
2. Kotylion jako symbol patriotyczny
3. Kiedy się nosiło i nosi kotyliony?
4. Ciekawostki o kotylionach
Co to jest kotylion?
Jak wspomniano wcześniej, kotylion to bardzo prosty dodatek, który każdy może wykonać samodzielnie. Czasem kotylion jest także nazywany kokardą narodową. Nazwa wywodzi się od francuskiej zabawy tanecznej, która polegała na tym, że między poszczególnych uczestników rozdawało się kolorowe wstążki, kokardki czy bukieciki i w trakcie tańca trzeba było odnaleźć osobę posiadającą identyczną zawieszkę.
Kotylion jako symbol patriotyczny
W Polsce po kotyliony sięga się w okolicach 11 listopada, czyli święta Niepodległości. Jest on uznawany za symbol patriotyzmu i miłości do ojczyzny. W najprostszej formie w środku jest biały, natomiast na zewnątrz czerwony. Dostępne są także bardziej zaawansowane wersje, które charakteryzują się dodatkowymi przypinkami lub grafiką czy napisami. Na stronie okolicznościowe.com.pl można znaleźć bardzo interesujące oferty dotyczące kotylionów.
Kiedy się nosiło i nosi kotyliony?
W 1793 roku, kiedy obchodzono pierwszą rocznicę uchwalenia ustawy zasadniczej, po raz pierwszy świętowano w barwach narodowych. Mężczyźni nosili biało – czerwone szarfy, natomiast kobiety białe sukienki z czerwonymi kokardami.
Z czasem popularne stały się kotyliony. Takie, które stosuje się dzisiaj powinny mieć średnicę od 4 do 6 cm. Dawniej popularne były także wersje owalne. Kokarda narodowa jest wykorzystywana w przypadku różnych ważnych świąt oraz uroczystości o charakterze państwowym. Przypina się go do marynarki, co stanowi bardzo elegancką dekorację, która jest wyrazem patriotyzmu i wyraża chęć uczestnictwa w wydarzeniach państwowych.
Kotyliony powinny być wykonane ze wstążki lub innego, delikatnego materiału. Jednak czasem spotyka się też takie wykonane z papieru lub bibuły. Ciekawą tradycją jest wykonywanie kotylionów przez dzieci w szkołach i przedszkolach z okazji różnych wydarzeń państwowych. Własnoręcznie wykonane przez nich elementy są potem dumnie prezentowane na akademiach.
Ciekawostki o kotylionach
Oprócz kotylionów, które pełnią funkcję symboli narodowych, można także wyróżnić inne ich rodzaje. Często np. zwierzęta na wystawach czy konkursach ozdabia się specjalnymi kotylionami. Ich wygląd bywa bardzo wymyślny i skomplikowany. Zależnie od zastosowania, kotyliony mogą mieć różne kolory i mogą się składać z różnych elementów. Oprócz produktów dostępnych w różnych sklepach i na stronach internetowych można także znaleźć wiele poradników, które pokazują jak i z czego wykonać kotyliony samodzielnie. Jak wspomniano wcześniej, nawet najmłodsze dzieci, mogą same zrobić takie elementy dekoracyjne.